PRIME BURGER

Mity na temat burgerów

Burgery to danie, które cieszy się ogromną popularnością. Wciąż krąży wokół niego jednak wiele mitów i przekonań nie mających wiele wspólnego z rzeczywistością. Oto kilka najczęściej spotykanych stwierdzeń.

  1. Kotlety do burgerów przygotowuje się jak nasze polskie „mielone”. To oczywiście nieprawda. Mielone przyrządza się najczęściej z wieprzowiny. Oprócz tego, do mięsa dodaje się surową cebulę, jajko oraz bułkę tartą, następnie zazwyczaj smaży się je w sporej ilości oleju. Kotlety do burgerów przygotowuje się z wysokiej jakości wołowiny, bez wyżej wymienionych dodatków, a po uformowaniu kotleta mięso jest grillowane bez dodatku tłuszczu.
  2. Burgery można przygotować tylko z wołowiny. Jest to mit. Do klasycznego burgera rzeczywiście wykorzystuje się wyłącznie mięso wołowe, danie to jednak doczekało się mnóstwa przeróżnych wariantów. Dziś zjemy burgera zarówno z indykiem, rybą czy krewetkami lub serem zamiast kotleta. Istnieje również cała masa przepisów na burgery wegańskie, gdzie „kotlety” przygotowuje się z nasion roślin strączkowych, kasz i warzyw.
  3. Burgery to tzw. „śmieciowe jedzenie”. To chyba najpopularniejszy mit, zwłaszcza wśród starszych osób, którym danie to kojarzy się głownie z restauracjami typu Fast food. Dziś jednak burgery serwowane są w najlepszych restauracjach na świecie, a producenci starają się zaspokoić wymagania klientów coraz bardziej świadomych wagi zdrowego odżywiania. Burgery jak najbardziej mogą być zdrowe, oprócz bułki i kotleta jest to również porcja świeżych warzyw, bogatych w witaminy i minerały.
  4. Wszystkie burgery są bardzo kaloryczne. To również mit, oczywiście wszystko zależy od wielkości porcji i sposobu przygotowania. Kaloryczność burgerów (bez dodatków w postaci frytek czy słodkiego napoju) waha się zazwyczaj w granicach 400 – 600 kcal, czyli tyle, ile obiad dla osoby o zapotrzebowaniu 2000 kcal.

Stereotyp burgera jako niezdrowej kanapki nie tylko dla fanów krwistej wołowiny już dawno stał się nieaktualny. Dziś burger może stanowić zdrowy, wartościowy a nawet wegański posiłek.