PRIME BURGER

Jaki burger najlepszy?

Na smak burgera największy wpływ ma jakość produktów wykorzystanych do jego przygotowania, jak i metody ich obróbki. Jak więc powinien być przygotować idealny burger?

Najważniejszy składnik każdego burgera to oczywiście mięso. Tradycyjnie jest to mielona wołowina z takich partii jak antrykot, rostbef, karkówka, szponder, ligawa lub łopatka. Mięso nie może być ani zbyt tłuste, ani zbyt chude. Optymalna zawartość tłuszczu
w wołowinie, z której przygotowane zostaną burgery wynosi 20 – 30 %.  Ważny jest także sposób obróbki termicznej mięsa. Kotleta na burgera najlepiej przyrządzać bez dodatku tłuszczu na grillu lub patelni grillowej. Stopień wysmażenia mięsa zależy od preferencji konsumenta, najbardziej klasycznym jest jednak „medium-rare”, czyli średniokrwisty. Taki kotlet po przekrojeniu będzie soczysty i lekko zaróżowiony. Mocniej wysmażone mięso to „well done”, natomiast słabiej, dla zwolenników bardziej krwistych kotletów to „rare”.

Kolejnym bardzo ważnym składnikiem burgera jest bułka. Klasyczna kajzerka nie sprawdzi się w tej roli. Idealna bułka powinna być miękka, puszysta, ale zbita. Może być pszenna lub razowa, w zależności od preferencji konsumenta. Przed podaniem powinna być lekko podgrillowana, aby nabrała chrupkości.

Bardzo ważną rolę w burgerze pełnią sosy. Nadają one smaku oraz „spajają” całą potrawę. W idealnym burgerze nie znajdziemy „sosu do burgera” z litrowej plastikowej butelki. Powinien za to znaleźć się w nim dobrej jakości keczup, musztarda czy majonez. Istotny dodatek do burgera stanowią również warzywa. Aby burger był smaczny, muszą one być świeże, dojrzałe, przygotowane najlepiej bezpośrednio przed spożyciem.  Najlepiej wybierać warzywa dostępne w danym sezonie, ponieważ wtedy smakują najlepiej i dostarczą wrażeń naszym podniebieniom.