PRIME BURGER

Jak skomponować zdrowy posiłek z burgerem.

Burgery kojarzą nam się często z bombą kaloryczną, jednak wcale nie musi tak być w rzeczywistości. Zawartość energii w tym daniu zależy od wielu czynników, min. rodzaju i sposobu obróbki mięsa, dodatków oraz przystawek, dlatego należy skomponować je świadomie, pamiętając o kilku zasadach.

Najbardziej kalorycznym elementem burgera jest kotlet wołowy. Zawartość tłuszczu w surowym mięsie wynosi około 20%, a więc w ważącym 150g kotlecie znajdziemy 30g tłuszczu, co po przeliczeniu daje 270 kcal. Ilość tłuszczu możemy zmniejszyć poprzez odpowiednią obróbkę termiczną – grillowanie bez dodatku oleju. Pozwoli to na wytopienie się części tłuszczu z kotleta.

Kanapka z pojedynczym kotletem i jednym plastrem sera zdecydowanie wystarczy by zaspokoić apetyt oraz zapotrzebowanie na energię. Choć piętrowe burgery wyglądają okazale ich wartość kaloryczna może nawet kilkukrotnie przekroczyć zapotrzebowanie na energię przypadające na jeden posiłek.

Zrezygnuj ze smażonych przystawek. Frytki czy krążki cebulowe są popularnymi przystawkami do burgerów, są jednak bardzo kaloryczne. Można wypróbować pieczonych ziemniaczków, choć najlepiej zamienić je na słupki z marchewki i selera lub marynowane warzywa. Zdrową i niskokaloryczną przystawką są sałatki na bazie sałaty, bez dodatku majonezu.

Bardzo duże znaczenie mają też płyny. Popijaj burgera wodą lub herbatą bez dodatku cukru. Węglowodany zawarte w soku owocowym czy słodzonych napojach znacząco zwiększą wartość kaloryczną całego posiłku.