PRIME BURGER

Jak przygotować „fit” burgera

Chociaż burger wciąż wielu osobom kojarzy się z niezdrowym daniem typu Fast food, obecnie jest to danie serwowane przez najlepsze restauracje na świecie. Co więcej, odpowiednio przygotowany burger może stanowić zdrowy, pełnowartościowy posiłek. Nie musi być on również tzw. bombą kaloryczną, po burgery z powodzeniem mogą sięgać osoby dbające o linię. Aby jednak nasz burger mógł być nazwany „fit”, należy zwrócić uwagę na jego składniki.

Mięsem wykorzystywanym w klasycznych burgerach jest wołowina o zawartości tłuszczu 20 – 30%.  Jeżeli jednak zależy nam na stworzeniu mniej kalorycznej wersji burgera, warto sięgnąć po jagnięcinę o mniejszej zawartości tłuszczu. Bardzo ważny jest również sposób obróbki termicznej mięsa. Najlepszą metodą jest grillowanie bez dodatku oleju, tak jak przygotowywane są wszystkie nasze Prime Burger, dzięki czemu otrzymamy kotleta bez zbędnego nadmiaru tłuszczu, a co za tym idzie, również kalorii.

Ważny element kanapki stanowi pieczywo. Jeżeli chcemy dostarczyć organizmowi wraz z burgerem jak najwięcej składników odżywczych najlepiej wybrać bułkę razową z dodatkiem ziaren, która jest źródłem błonnika i witamin z grupy B.

Aby burger był naprawdę „fit”, konieczny jest porządny dodatek świeżych warzyw. Poza plastrem pomidora i liściem sałaty, w kanapce można umieścić grillowanego bakłażana, cukinię i paprykę, marynowanego burka, rzodkiewkę czy liście szpinaku. Świetnym dodatkiem do zdrowego burgera będą kiełki – źródło białka i witamin, czy awokado, bogate w zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe.

Bardzo ważny element burgera stanowią sosy, które źle dobrane mogą zniweczyć cały wysiłek włożony w przygotowanie zdrowej kanapki. Przede wszystkim powinny być one dobrej jakości, bez zbędnych dodatków i polepszaczy smaku. Ponadto, warto wybierać mniej kaloryczne sosy, takie jak keczup czy musztarda bez dodatku cukru, czy sosy na bazie jogurtu naturalnego, a ograniczyć dodatek tłustych sosów i majonezu.