ANGUS PRIME BURGER

Burgery z sezonowymi dodatkami

O smaku burgera co oczywiste, poza odpowiednio dobranym mięsem tj. jak Angus, Wagyu czy też Hereford Prime Burger, często decydują warzywne dodatki. Aby kanapka była naprawdę smaczna, muszą one być dojrzałe, świeże i wysokiej jakości. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie jako dodatków produktów dostępnych w danym sezonie – czyli wtedy, kiedy są one najsmaczniejsze i najbogatsze w składniki odżywcze.

W Polsce pory roku najbardziej obfitujące w sezonowe warzywa i owoce to oczywiście wiosna oraz lato. Wiosną dostępne są różne odmiany sałat, cebula dymka, rzodkiewki, ogórki, pomidory, a także wyczekiwane cały rok przez wielu szparagi, które mogą stanowić pyszny wiosenny dodatek w burgerze lub przystawkę do kanapki.

Latem, podobnie jak wiosną, wśród sezonowych warzyw królują sałaty, pomidory, ogórki, rzodkiewka. Dostępny jest świeży szpinak, a także bób, wykorzystywany do przygotowania burgerów wegańskich. W drugiej połowie sezonu dostępne są bakłażany, cukinie oraz papryki, które po grillowaniu idealnie będą się komponować z burgerem.

Jesienią dostępność sałat stopniowo maleje, wciąż jednak trwa sezon na roszponkę oraz szpinak. Do połowy sezonu wciąż dostępne są papryka, cukinia oraz bakłażan. Ciekawym dodatkiem do burgera może być jarmuż –  np. w postaci pieczonych „chipsów”. Królują różne odmiany dyni – zwyczajna, piżmowa, muskat oraz hokkaido, z których przygotowuje się burgery wegańskie.  Jesień to także czas leśnych grzybów, które nadadzą burgerom wyjątkowego aromatu.

Zimę cechuje najmniejsza dostępność sezonowych warzyw. Z sałat można wybrać endywię, cykorię lub roszponkę. Wciąż dostępne są dynie….Ciekawym jednak dodatkiem do burgera w tym okresie może być burak ćwikłowy, pieczony lub marynowany. Warto w okresie mniejszej dostępności warzyw korzystać z przygotowanych jesienią przetworów i kiszonek.