PRIME BURGER

Błędy w przygotowywaniu burgerów

Burgery kojarzą nam się ze smacznym, prostym daniem, które można przygotować z kilku podstawowych składników: bułki, mięsa, sosu i warzyw. W tym pozornie prostym przepisie można jednak popełnić wiele błędów, które sprawią, że przygotowana przez nas kanapka nie będzie tak smaczna i wartościowa, jak tego oczekiwaliśmy. Jakich więc błędów należy unikać przygotowując burgera?

Wybór złego mięsa. Do burgera najlepiej wybierać mięso wołowe z takich partii jak antrykot, rostbef, karkówka, szponder, ligawa lub łopatka. Mięso powinno zawierać ok. 20% tłuszczu, zbyt chude lub zbyt tłuste mięso może spowodować, że kotlety stracą na walorach smakowych. Duże znaczenie ma również sposób przyrządzenia mięsa. Wyróżnia się 3 stopnie wysmażenia – od najsłabszego „rare” poprzez śrenio-krwistego „medium rare” po mocno wypieczonego – „well done”. Mięso nie powinno być jednak smażone zbyt długo, gdyż stanie się suche i straci na smakowitości. Choć stopień wysmażenia zależy od osobistych preferencji, złotym środkiem jest „medium rare”.

Wybór nie odpowiedniego pieczywa. Bułka stanowi bardzo ważny element burgera. Powinna być miękka, ale zbita, lekko chrupiąca. Może być pszenna pełnoziarnista, ale świetnie sprawdzi się też razowa lub z dodatkiem ziaren. Zwyczajna kajzerka nie będzie najlepszym wyborem. Błędem jest również zakup marketowych „bułek do burgerów”, których składy ciągną się w nieskończoność, a smak pozostawia wiele do życzenia. Ważne jest także samo przygotowanie bułki przed podaniem – warto chwilę ją podpiec, aby nabrała chrupkości.

Wybór słabej jakości dodatków. Nawet jeśli prawidłowo wybierzemy mięso i bułkę, cały efekt może popsuć niskiej jakości sos i niesmaczne warzywa. Do burgera najlepiej sprawdzi się klasyczny keczup, majonez czy musztarda z dobrym składem. Wybierając warzywa do burgera dobrze kierować się ich dostępnością w danym sezonie – pomidory w czerwcu mają zupełnie inne walory smakowe niż te kupione w styczniu. Najlepiej więc wybierać warzywa sezonowe.